Witam.

Szanowni Państwo, niestety w związku z coraz częściej słyszanymi mitami i nieprawdziwymi informacjami na temat leczenia dzieci, chcielibyśmy pewne kwestie usystematyzować i wyjaśnić.

Jeżeli chodzi o dzieci :

– Gdy dziecko zaczyna mieć pierwsze ząbki zaczynamy szczotkować zęby, najlepiej na początku razem z nim w formie zabawy, pamiętamy o tym żeby po ostatnim wieczornym myciu dziecko nie spożywało już posiłków, a już niedopuszczalne jest aby jadło słodycze czy piło soki.

  • Dzieci powinny być od najmłodszych miesięcy pod opieką Stomatologa, z 1 – rocznym dzieckiem warto wybrać się na kontrolę aby sprawdzić czy wszystko jest ok. Leczeniem dzieci, szczególnie tych najmłodszych zajmują się lekarze Pedodonci ( w naszym gabinecie dostaną Państwo w razie potrzeby adresy i nr telefonów do Nich).
  • ZĘBY MLECZNE – również się LECZY , ząb mleczny również boli a próchnica która na nim się rozwija przeniesie się na zęby stałe. Zęby mleczne są słabe i mało utwardzone dlatego też są bardzo podatne na próchnicę , proces zepsucia ząbków mlecznych może też wystąpić błyskawicznie ( czasami wystarczą 3-4 miesiące) , dlatego tak ważne są regularne kontrole co 3-6 m-cy.
  • U dzieci również przeprowadza się leczenie endodontyczne ( tzw. kanałowe), jest to spowodowane często tym, aby zachować miejsce dla stałych zębów. Pamiętajmy też że u dzieci 6-ki są już zębami stałymi, dlatego też warto je zalakować aby w okresie intensywnego wzrostu i wymiany zębów mlecznych na stałe były jak najbardziej chronione.
  • Gdy doprowadzimy u dziecka do sytuacji w której zęba/y musimy usunąć nie można już go uratować, pamiętajmy o tym, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że żuchwa i szczęka nie będą się rozwijały prawidłowo i w późniejszym okresie życia dziecka będzie potrzebne leczenie ortodontyczne.
  • W sytuacji gdy dziecko ma już zaawansowaną próchnicę, większość ząbków jest już zainfekowana , nadają się już tyko do ekstrakcji i/lub leczenia i ma bardzo mocną traumę oraz nie współpracuje – odsyłamy takie dzieci do gabinetów, które oferują znieczulenie ogólne ( tzw. narkoza). W takich gabinetach zwykle na jednej – dwóch wizytach potrafią wyprowadzić dziecko na prostą , dziecko się budzi i ma wyleczone wszystkie zęby. Adresy i nr telefonów do takich gabinetów również są dostępne u Nas.
  • Nie leczona próchnica u dzieci ( oczywiście u dorosłych też) to ogniska zapalne w organizmie, bakterie które rozwijają się jamie ustnej mogą się przedostać do krwiobiegu i spowodować : zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek, zapalenie tkanek kostnych ,czy nawet w szczególnych przypadkach sepsę. Pamiętajcie też drodzy rodzice, że lepiej przyjść wcześniej z dzieckiem na kontrolę, czy leczenie niż przyjść z dzieckiem, u którego już jest stan zapalny czy ból.
  • Chciałabym aby jak najwięcej osób zmieniło swoje podejście o tym że: „że zębów mlecznych się nie leczy „ na :- ZĘBY MLECZNE TRZEBA LECZYĆ !!!!